Stories in Motion ehk Liikuvad Lood - HeadEst
768
post-template-default,single,single-post,postid-768,single-format-standard,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-11.0,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive

Stories in Motion ehk Liikuvad Lood

Stories in Motion ehk Liikuvad Lood

Partners meeting in Rome
Me kohtusime taas! Seekord Roomas.

HeadEst on ühe väga erilise projekti partner.

“Stories in Motion II: Local peer groups” on Erasmus+ strateegiline partnerlusprojekt.

Me oleme 4 partnerit Tšehhist, Itaaliast, Prantsusmaalt ja Eestist. Me kõik oleme koolitajad, kes töötavad erineval moel täiskasvanutega.

Stories in Motion logo

Meid ühendavad lood ja nende vestmine ning veelgi enam lugude vägi ja kuidas seda kasutada töös täiskasvanutega.

KUIDAS JA MIKS SEE PROJEKT SÜNDIS?

Tegelikult see projekt on juba jätkuprojekt.

Esimese projekti nimi oli …(trummipõrin)… “Stories in Motion” ja see toimub aastatel 2018-2020. Siis me otsisime, kogusime, testisime ning mõtestasime jutuvestmise meetodeid ja kuidas neid kasutada töös täiskasvanutega.

Me koostasime jutuvestmise raamatukogu ja selle leiad projekti veebilehelt – https://storiesinmotionproject.wordpress.com/

Jälgi meid FACEBOOKIS.

Kui me esimese projekti lõpus tegime kokkuvõtteid, siis avastasime üllatusega, et lisaks jutuvestmise uutele tähendustele, olime me loonud midagi veelgi suuremat ja võimsamat.

Me olime omavahel moodustanud Omasuguste Grupi. Minu tõlge inglise keelsest Peer group’ist.

Me olime grupis võrdsed. Meil oli ühine teema ja eesmärk. Me saime regulaarselt kokku. Ja jagasime oma lugusid. Professionaalseid ja isiklikke, sest need käivad ju alati käsikäes. Jagasime oma edusid, rõõme, väljakutseid ja muresid. Ja kogesime tõelist kuulmist ja kuuldud olemist. Tõelist tunnistatud olemist.

See oli tõeline isejuhitud täiskasvanuharidus. Kõik tõdesime, et see oli lausa tugevalt terapeutiline. Vahel kasutasime toredaid meetodeid, aga aegamisi me lihtsalt rääkisime. Riskides ja usaldades. Lihtsalt tühjaks voolates. Ja lihtsalt kuulasime. Tõeliselt kuulasime. Kuulsime. Tunnistasime. Elasime kaasa. Ja selles oli maagia ja vägi.

Ja nii tekkiski meil idee viia meie projekt uuele tasandile.

Jagada seda, mida me ise kogesime ja kaks aastat arendasime.

Edendada Omasuguste gruppe, kus vestetakse, luuakse ja jagatakse lugusid. See on kui kõigile kättesaadav eneseabi ja professionaalse enesetäienduse võimalus.

LIIKUVAD LOOD II ehk meie projekti mõte

See ongi meie praeguse projekti eesmärk – uurida, avastada ja testida, kuidas moodustada Omasuguste gruppe.

Tutvustada seda ideed. Ja julgustada täiskasvanuid looma oma gruppe, mis aitavad neil vesta nende lugusid ja elusid.

Me oleme katsetanud gruppe juba kaks ringi, et avastada kuidas inimesi kokku koguda, kui kaua grupp peaks kestma, kuidas seda juhtida, kuidas osaleda või üldse mida on oluline sellise grupi puhul teada.

See võib tunduda nii lihtne ja iseenesestmõistetav. Ja seda ta ongi. Ja seetõttu me seda armastamegi. Aga hea inimruumi toimimine sõltub väga paljudest salapärastest elementidest. Ja neid koosisosi me olemegi püüdnud tuvastada, et kõik inimesed saaksid neid ise teadlikult kasutada.

Ja nüüd me otsimegi. Natuke oleme juba leidnud. Mida siis?

NELI ÜLIOLULIST EDUKA OMASUGUSTE GRUPI KOOSTISOSA

  1. ÜHISOSA – sellest sõltub kõik. Sarnane huvi, eesmärk, probleem, edu, valdkond, roll. Ühine asi võib olla ükskõik mis. Aga selle olemasolu annab fookuse ja põhjuse koosolla, aga veelgi enam annab see energia jagamiseks ja huvi kaasa elamiseks.
  2. LUGUDE VÕIMALDAMINE – see on üks eriti salajane ja keeruline koostisosa. Meie lood on alati väga haprad ja me tsenseerime neid alati. Me otsustame alati kas, kui palju, mida ja kuidas jagada. Selleks, et saaks lubada oma lool väljenduda on vaja väga palju usaldust, nii sees kui väljas. Mul peab olema tunne, et mu lugu võetakse vastu ja tal ka lubatakse olla sellisena nagu ta on. See koostisosa on nii nähtamatu ja samas kõikvõimas, et sellest sõltub peaaegu kõik.
  3. LUGUDE RÄÄKIMINE – see on materjal, mis ehitab. See ongi sisu, mille abil toimub kohtumine, tervenemine. See on andmine ja grupi toitmine. Iseenda toitmine andmise kaudu.
  4. LUGUDE KUULAMINE – kuulamine muudab räägitu mõttekaks. See on lugude vestmise osa, mida sageli ei teadvustata ja ometi on see nii tähtis. See kõlab ka väga iseenesestmõistetavana, aga tegelikult on see ülikeeruline oskus, mis vajab palju harjutamist. Väga lihtne on ju hakata reageerima teise loole. Hakata kommenteerima. Rääkida vahele. Võrrelda oma looga. Vaielda vastu. Kahelda. Kahtlustada. Parandada. Ehk kuulata ensekeskselt ja hinnanguliselt. Aga kuidas kuulata päriselt teise lugu. Jääda teise loo juurde. Omal moel loobuda iseendast. See on tõeline vastuvõtmine.

MIDA ME OLEME VEEL TEINUD?

Meil on väga põnevad veebinarid.

VAATA NEID SIIN

Ja meil on uskumatud illustraatorid, kes suudavad meie töö mõne kriipsuga teha väga selgeks ja mõttekaks.

Me kõik!
Lilla kokkuvõte meie eelmisest koosolekust.

Kudas me otsustasime oma jutud piltideks muuta?

Ühe meie kohtumise kokkuvõte ilusa pildina

Kuidas meie projekt algas? Emmanuel joonistas nii.
Me kõik ühel Zoomi koosolekul.
Mafalda, Epp, Lilla, Isabel, Carmine ja Emmanuel.

LUBA LUGUDEL LIIKUDA!